Potravinová intolerance

Co vše nám může způsobit potravinová intolerance a co to vlastně je?Potravinová intolerance způsobuje bolesti břicha

Potravinová intolerance může způsobit bolesti hlavy, únavu, bolesti kloubů, zažívací problémy, zvracení, průjmy, plynatost, bolesti břicha, křeče, únavu po jídle i během dne, sníženou imunitu, nespavost, ale i kožní projevy mohou být příčinou potravinové intolerance. Potíží, které sebou potravinová intolerance přináší, může být daleko více. Metodou ke spolehlivému odhalení potravin, které jsou problematické je krevní test. Test odhalí nejen konkrétní potraviny, ale i jejich míru škodlivosti a tím nám umožní  nastavení přesného postupu pro léčbu.

Potravinová intolerance

Potravinová intolerance není (na rozdíl od potravinové alergie) imunitně podmíněná. Je to přecitlivělost organismu na určitou složku obsaženou v potravině, kterou způsobuje nedostatek, snížená aktivita nebo úplná absence trávicího enzymu v našem zažívacím traktu. Nejběžnějším typem je intolerance laktózy (mléčného cukru), způsobená nedostatkem laktázy (enzym štěpící laktózu).

Problémem je, že potravinovou intoleranci, narozdíl od potravinové alergie, nejsme většinou sami schopni identifikovat a objevit. Projevy alergie se objevují obvykle do několika minut, maximálně hodin po požití alergenu – oproti tomu, při potravinové intoleranci bývá reakce organismu pomalejší. Příznaky intolerance nastupují několik hodin, dnů někdy dokonce i týdnů po požití problematické potraviny. Proto většinou nejsme schopni vypozorovat co přesně nám nesvědčí a jedinou možností odhalení zůstává krevní test.

kapka vody

kapka vody

Je mnoho projevů potravinové intolerance, někdy už si ani problémy po jídle nepřipouštíme, naučili jsme se s tím žít a neuvědomujeme si, že se nám postupně ukrajuje z našeho zdraví. Ani kámen, na která kape voda po malinkatých kapičkách.. kap .. kap.. kap… netuší, že se v něm časem vytvoří díra.. protože je to nenápadné, pomalé, ale intenzivní. Stejně tak my si neuvědomujeme, že pomalu, nenápadně, ale jistě na nás intolerance útočí.

Trápí Vás některý ze symptomů intolerance – vyjděte vstříct svému zdraví a nechte se testovat.

Připravuji pro Vás ve spolupráci s Ing. Evou Kocurkovou,  vedoucí projektu potravinové intolerance v ČR, možnost nechat se testovat v Liberci a u mne ve studiu Vám potom Vaše výsledky vysvětlím a navrhnu vhodnou kombinaci potravin, tzv. rotační plán zařazování potravin.

Testy jsou vhodné pro lidi :

  • kteří by rádi vyřešili své problémy se zažíváním
  • kteří mají dostupné laboratorní testy hrazené zdravotní pojišťovnou v pořádku, ale i vzhledem k tomu se necítí ve své formě
  • kteří neví zda jím škodí lepek, nebo laktóza, nebo jiné kombinace jídel a po vysazení daných potravin se jim „ulevilo“ jenom po krátkou dobu
  • kteří mají za sebou tucty diet, nebo nutričních omezení a nemají dlouhodobé výsledky (v rámci hmotnosti, imunity, kůže) a trpí např. únavou a nespavostí
  • kteří mají nároční životní styl, manažery, matky s dětmi, děti od 1 roku, nebo vrcholový sportovci
  • kteří chtějí prožít aktivní stáří a snaží se o optimalizaci mikro a makro živin, pravidelné vyprazdňování, nebo řeší průjem
  • kteří chtějí profesionálně zjistit, na které druhy potravin a jejich kombinace Vaše tělo reaguje a odmítá jej

Jaké testy si můžete vybrat?

Na výběr máte hned z několika variant testů. Vše si podrobně probereme ve studiu, ale jen pro zajímavost je možné vybírat z testu na 40 druhů potravin, 90 druhů potravin, 90 druhů potravin pro vegany….test histaminové inotolerance – vysvětlím Vám proč je i sledování histaminu důležité. V nabídce je také test na 271 druhů potravin, tento test pokrývá naprostou většinu potravin, ovoce, zeleniny, doplňků stravy enzymů, aditiv, bylin, koření i hub.

Jedná se o nejkomplexnější laboratorní testování potravin. 

Převezměte své zdraví do svých rukou a nechte se testovat.

Podrobné informace Vám ráda předám ve studiu v centru Liberce, Liliová ulice 5.

Chci vědět víc – nezávazná konzultace